Existují různé redukční diety, které jsou stále rozšířenější a kontroverznější. K dispozici jsou stovky knih a množství dalších zdrojů, přičemž mnohé z nich se podstatně odchylují od běžných lékařských doporučení, proto existují pochybnosti a obavy ohledně účinnosti a bezpečnosti těchto diet. Ukazuje se, že pro dosažení redukce váhy není podstatný typ zvolené diety, ale schopnost dodržovat dietu dlouhodobě- trvale. Udržitelnosti se musí podrobit volba diety. Nejhorší je časté střídání diet, hladovek a jojoefektů.
V roce 2005 byla publikovaná randomizovaná studie z Bostonu, kde byla 160 obézním účastníkům náhodným výběrem určena jedna ze 4 nejčastějších diet: Atkins = omezení sacharidů, Ornish= omezení tuků, Weight Watchers = omezení kalorií a Zone diet = bilance makronutrientů. Výsledek byl po roce téměř stejný bez ohledu na to, kterou z diet dodržovali: dosažen byl pouze mírný úbytek hmotnosti (v kg: 2.1 kg, 3.3 kg, 4.9 kg a 3.2 kg) a nízká míra dodržování diety. Vyšší pokles váhy dosáhli ti, kteří u diety vydrželi celý rok.
Bariatrický chirurg zpravidla nemá košaté zkušenosti v dietologii, vyjma doporučených diet krátkodobě před operací a po operaci. Cílem předoperační diety (nízkosacharidová redukční s vysokým podílem bílkovin na 2-3 týdny) je zmenšení zásob energie v játrech a nitrobřišních orgánech a tím ulehčení přístupu k žaludku. Po operaci se doporučuje tekutá a pak kašovitá konzistence jídel k zajištění nekomplikovaného hojení a k umožnění zvykat si na nové uspořádání trávicího traktu. Více o dietě po bariatrii najdete ZDE.