BMI je zkratka pro „Body Mass Index“ (Index tělesné hmotnosti). Jedná se o metodu výpočtu, která se používá k posouzení, zda je tělesná hmotnost osoby v normálním, podváze nebo nadváze. BMI se vypočítává pomocí vzorce: BMI = hmotnost (v kilogramech) / (výška (v metrech) * výška (v metrech))
Pro výpočet BMI použijte následující tabulku
Tento BMI kalkulátor slouží pro výpočet indexu tělesné hmotnosti pro osoby starší 20 let.
(Your weight): Vložte svou váhu v kilogramech v podobě jednoduchého celého čísla. Pokud je například vaše váha 77,7 kg, napište „78“
(Your height): Vložte svou výšku v metrech v podobě jednoduchého čísla a pro oddělení metru použijte tečku. Pokud vaše výška je například 170 cm, napište „1.70“.
Klikněte na (Calculate) – Spočítat.
Pokud se číslo BMI nezobrazí, resp. ukáže se N/A, přesvědčte se, že jste všechny parametry uvedli správně.
Hodnota vašeho BMI znamená:
BMI
Klasifikace hmotnosti
Operační léčba
pod 18,5 | podvýživa | |
18-25 | norma | |
25-30 | nadváha | |
30-35 | obezita I. stupně | |
35-40 | obezita II.stupně | možná pouze s komorbiditou |
nad 40 | obezita III. stupně | možná, kontaktujte nás. |
Kdo je vhodný pro operační léčbu obezity?
V posledních 30 letech mohl být k operační léčbě indikován obézní pacient, pokud bylo jeho BMI 40 a víc, anebo BMI alespoň 35, pokud již pacient trpěli komplikující komorbiditou (Komorbidita je přidružená nemoc, situace, kdy u jedné osoby současně existují dvě nebo více zdravotních stavů nebo onemocnění.) To už dnes není aktuální. Na takových indikačních kritérií se usnesl panel expertů více specializací v USA na National Institute of Health Consensus Conference v Bethesdě v roce 1991, tj. ještě v éře klasické, otevřené chirurgie. Až později byl proveden první gastrický bypass i laparoskopicky, t.j. méně invazivním přístupem, tak jako se provádí běžně v celém světě i v dnešní době. Právě proto, že laparoskopická bariatrická chirurgie je vysoce bezpečná a historicky je prokázáno, že je spojena i s bezprecedentním metabolickým prínosem pro nemocné, byla přijata odbornými společnostmi celosvětově nová – nižší kritéria. Cílem je, aby mělo prístup k té medicínsky nejúčinnější a ekonomicky nejefektivnější léčbě více pacientů. https://asmbs.org/articles/after-30-years-new-guidelines-for-weight-loss-surgery
Podle společného prohlášení ASMBS a IFSO z r. 2022 (Americká asociace bariatrické a metabolické chirurgie a Mezinárodní federace bariatrické a metabolické chirurgie) může v dnešní době podstoupit bariatrickou operaci pacient s BMI 35 (bez ohledu na to, zda trpí, či netrpí nějakými přidruženými zdravotními problémy). V případě přidružených onemocnění souvisejících s obezitou (adiposity bind chronic disease= ABCD) stačí už BMI 30 a víc, aby byla zvážena i operační léčba – metabolická – bariatrická operace. Zejména u pacientů s diabetem 2.typu (DM2.t), není doporučováno žádné další oddalování operačního řešení opakovanými dietologickými edukacemi a zkoušením dalších diet a farmakologických kombinací, protože redukce váhy je předpokladem úspěchu, primárním cílem jakékoliv antidiabetické léčby.
Kromě mezinárodně platných váhových a zdravotních indikačních kritérií (tab 2) musí pacient dobře rozumět principu operace, musí být poučen o dietetických specifikách po operaci. Jiné bude stravování po bandáži žaludku, kde je trvale implantován cizí materiál, kde jsou možnosti adjustace, t.j. přiškrcování či povolování kroužku. Jiná pravidla platí pro sleeve resekci žaludku a na jiné specifika se klade důraz po bypassu žaludku. Pacient musí být správně poučen a motivován, musí být schopen celoživotně spolupracovat s bariatrickým chirurgem a s obezitologem/diabetologem/ praktikem. Každá operace zo širokého spektra bariatrických zákroků je účinná v prvních měsících – letech, ale ne všechny operace mají stejnou dlouhodobou spolehlivost a metabolickou účinnost. Rozdílné zákroky mají i různé nevýhody, se kterými je nutno počítat a předcházet tak komplikacím v dlouhodobém horizontu. Boj s obezitou nikdy nekončí, pouze se mění bojiště a taktika boje.
Bariatrická chirurgie si klade jako prvotní cíl snížení zdravotních rizik těžké obezity a kosmetický efekt je až sekundární, na rozdíl od plastických estetických zákroků . Proto se prosazuje označení “metabolická a bariatrická chirurgie” a opouští se označení “chirurgie obezity”, v němčině “Adipisitaschirurgie”, v angl. “weight loss surgery”.
Léčba obezity pomocí bariatrické operace je komplexní a individuální proces, který vyžaduje pečlivé posouzení kvalifikovaného lékaře. Bariatrická chirurgie, jako je žaludeční bypass nebo redukční operace žaludku, může být zvážena u pacientů s vysokou obezitou, kteří nereagovali na jiné metody hubnutí. Nicméně, ne každý pacient je vhodným kandidátem pro tuto formu léčby.
Specializovaný lékař provede důkladné posouzení zdravotního stavu pacienta, včetně zohlednění jeho celkového zdravotního stavu, BMI, existujících onemocnění, a potenciálních rizik spojených s operací. Na základě těchto informací lékař navrhne nejvhodnější léčebný plán pro každého pacienta s obezitou, což může zahrnovat bariatrickou operaci nebo jiné metody hubnutí a životního stylu.
Je důležité, aby pacienti pečlivě diskutovali s lékařem o všech možnostech léčby a pochopili potenciální rizika a přínosy bariatrické-metabolické chirurgie. Komplexní a individualizovaný přístup umožňuje optimalizovat výsledky léčby a zlepšit dlouhodobé zdravotní výsledky pacientů s obezitou.
Jste vhodným adeptem na bariatrický zákrok v podobě gastrického bypassu?
Pokud splňujete výše uvedená kritéria, objednejte se ke konzultaci. V Kontaktech najdete výběr specializovaných pracovišť, na která se můžete obrátit.